Leczenie pijawkami

EllWi / Pixabay

Pijawki to podgromada zwierząt z gatunku pierścienic. Te zdecydowanie nieatrakcyjne stworzenia znalazły swoje zastosowanie w medycynie.
Zabiegi wykonywane z wykorzystaniem pijawek noszą nazwę hirudoterapi, która pochodzi od nazwy hirudinea oznaczającej po prostu pijawkę. Leczenie za pomocą tych stworzeń ma swoje początki już w starożytności. Specyficzne właściwości śliny pijawek sprawiają, że stosowano je wówczas do upuszczania krwi w leczeniu takich schorzeń jak np. zapalenie krtani, sromu, hemoroidy.
Współcześnie ta metoda leczenia staje się coraz bardziej popularna i stosowana w coraz szerszym zakresie. Leczenie pijawkami można zastosować przy bólach kręgosłupa, zapaleniach skóry, czyrakach, chorobach płuc, bólach głowy a nawet przy leczeniu bezpłodności. Hirudoterapia nie stanowi panaceum na wszelkie dolegliwości, jednakże jest metodą stosunkowo tanią i naturalną, co pozwala na przetestowanie jej w przypadku gdy inne metody zawodzą.
Należny jednak zwrócić uwagę, by z takich zabiegów korzystać tylko w profesjonalnych zakładach, ponieważ ze względu na specyfikę pracy pijawek i ich kontakt z krwią, mogą one przenosić choroby zakaźne.

Możesz również polubić…