zakupoholizm – statystyki. Kompulsywne zakupy – co to takiego? Uzależnienie od kupowania

insidehenderson / Pixabay

Zakupoholizm, zwany też szopoholizmem bądź kompulsywnymi zakupami to zaburzenie psychiczne z grupy uzależnień behawioralnych, a mówiąc najprościej – jest to uzależnienie od kupowania.

uzależnienie od kupowania

Nabywane produkty są często osobie uzależnionej zupełnie niepotrzebne, a ich koszt przewyższa jej finansowe możliwości. W konsekwencji prowadzi to do wielu problemów natury społecznej, zawodowej oraz finansowej. Aby móc sobie pozwolić na dalsze zakupy uzależnione osoby często się zadłużają, najpierw u rodziny i znajomych, a następnie biorąc kredyty i tak zwane „chwilówki”. Niesie to za sobą szereg dalszych konsekwencji, z którymi często trudno całkowicie sobie poradzić.

Zakupoholizm statystyki

Wiele osób wciąż jeszcze nie stawia zakupoholizmu w jednym szeregu z innymi uzależnieniami, takimi jak alkoholizm. To błąd, bowiem konsekwencje są jak najbardziej realne i również dotykają wszystkich aspektów życia. Na zaburzenia związane z kompulsywnym kupowaniem cierpi z roku na rok coraz więcej osób. Statystycznie najczęściej dotyka ono kobiety mieszkające w dużych ośrodkach miejskich, choć nie jest to reguła. Obecnie coraz więcej osób uzależnionych jest od łatwych i wygodnych zakupów w sieci, dlatego brak sklepów albo czasu nie jest już przeszkodą. Zakupoholizm, jak każde inne uzależnienie należy leczyć.

 

Możesz również polubić…