Zakupoholizm – leczenie, terapia. Uzależnienie od zakupów

jill111 / Pixabay

Zakupoholizm, zwany inaczej kompulsywnym kupowaniem, to coraz częściej występujące uzależnienie behawioralne. Chora osoba nie może się powstrzymać od dokonywania zakupów, nawet jeśli produkty, które wybrała nie są jej do niczego potrzebne, a ich cena znacznie przekracza finansowe możliwości. Zakupoholizm prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji natury społecznej i finansowej, i tak jak w przypadku innych rodzajów uzależnień wymaga leczenia.

Zakupoholizm leczenie

Jeśli podejrzewamy u siebie uzależnienie od zakupów, powinniśmy sprawdzić, na ile silna jest nasza wola. Jeśli samo uświadomienie sobie problemu pomoże nam sobie z nim poradzić, być może unikniemy dalszego leczenia. Jeśli jednak mimo, iż będziemy zdawać sobie sprawę ze skali problemu nie przestaniemy mu ulegać – potrzebujemy terapii.

Zakupoholizm terapia

Skuteczna terapia powinna stosować metody dopasowane do konkretnego pacjenta. Każdy człowiek jest inny, nie wszystkimi kierują te same motywy. Terapeuta powinien doprowadzić do trwałych zmian w zachowaniu pacjenta, tak aby skutki nie były chwilowe, a długotrwałe. Wymaga to czasu i zaangażowania obu stron.

 

Możesz również polubić…