Zalety i wady wskaźnika BMI

mojzagrebinfo / Pixabay

Wskaźnik BMI to bardzo popularne narzędzie, które pozwala na określenie prawidłowej wagi dla danego wzrostu. Warto pamiętać, że ten wskaźnik ma zarówno wady i zalety.

Najważniejszą zaletą BMI jest fakt, że pozwala ono na szybkie i bardzo proste oszacowanie, czy ktoś ma nadwagę lub niedowagę. Wynik w granicach 18, 5–25 cechuje osoby, które mają najlepsze zdrowie, dlatego uznawany jest za prawidłowy. Przekroczenie właściwego BMI jest związane ze znacznym wzrostem ryzyka zachorowania na choroby takie jak cukrzyca i miażdżyca. W związku z tym sprawdzenie BMI to cenna wskazówka, pomagająca w określeniu stanu zdrowia. W tym celu można wykorzystać prosty BMI kalkulator kg.

Jakie są wady stosowania tego wskaźnika? BMI nie zawsze gwarantuje prawidłowy wynik. Na przykład osoby mało aktywne fizycznie mogą cierpieć na tak zwaną otyłość ukrytą. Jest to związane z bardzo małą ilością masy mięśniowej. W takiej sytuacji wynik BMI jest prawidłowy, nawet przy bardzo wysokim odsetku tkanki tłuszczowej. Z drugiej strony osoby bardzo umięśnione mają wysokie BMI i jednocześnie cieszą się doskonałym zdrowiem.

Możesz również polubić…