Źródła pozyskiwania melatoniny dla organizmu.

Wokandapix / Pixabay

Melatonina jest hormonem produkowanym przez gruczoł o nazwie szyszynka. To hormon regulujący dobowy cykl dnia i nocy w naszym organizmie. Razem z serotoniną “dbają” o nasze dobre samopoczucie, prawidłowe odczuwanie głodu i sytości oraz o dobry i spokojny sen. Te dwa hormony potocznie nazywa się “hormonem szczęścia” mówiąc o serotoninie, z kolei melatonina uważana jest za hormon snu. W trosce o jakość snu każdego z nas, nasz organizm w ciągu dnia produkuje serotoninę, która jest odpowiedzialna za właściwą prace układu pokarmowego oraz nerwowego. Hormon ten zapewnia dobre samopoczucie oraz sen. Natomiast kiedy nadchodzi noc i robi się ciemno, w naszym organizmie zachodzi reakcja syntezy serotoniny do melatoniny. Przemiana jednego hormonu w inny ma za zadanie wyregulowanie zegara biologicznego oraz określenie godzin i ilości snu jakich potrzebuje człowiek. Za to m.in. jest odpowiedzialny hormon snu, którym jest melatonina.

Niedobór melatoniny w organizmie

W prawidłowo funkcjonującym organizmie nie brakuje zarówno serotoniny jak i melatoniny. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu dochodzi do niedoboru melatoniny w organizmie to zaczyna on chorować. Najbardziej charakterystyczne objawy niedoboru to:
– bezsenność
– obniżona odporność
– spadek kondycji fizycznej
– nerwowość

Źródła pozyskiwania melatoniny

Sposobem na przezwyciężenie stresu w organizmie jest zwiększenie produkcji melatoniny we własnym organizmie poprzez spożywanie pokarmów, zawierających samą melatoninę. Pokarmy zwiększające produkcję melatoniny to np. węglowodany złożone. Ich duża ilość obecna w organizmie, powoduje wzrost produkcji tryptofanu, który jest wykorzystywany do produkcji serotoniny, ta zaś jest zużywana do wytwarzania melatoniny.
Hormon snu jest dostępny również w postaci suplementu diety. Syntetyczna melatonina jest chemicznym odpowiednikiem naturalnej. W sytuacji długotrwałego przyjmowania istnieje ryzyko uzależnienia, które pojawia się z powodu osłabienia naturalnych procesów wytwarzania hormonów na skutek dostarczania ich z zewnątrz.

 

Możesz również polubić…