Perfumy znane od pokoleń

Nehsa / Pixabay

Są takie kosmetyki, które kojarzy każdy z nas, rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Są też perfumy, których nikomu nie trzeba przedstawiać gdyż towarzyszą nam od wielu pokoleń. Korzystali z nich nasi dziadkowie, ojcowie, dzisiaj to my ich używamy a w przyszłości z pewnością będą z nich korzystać nasze dzieci. To, co wyróżnia takie kosmetyki to z pewnością ich wysoka jakość oraz ponadczasowa skuteczność. Takim kosmetykiem z pewnością jest woda kolońska, która na przestrzeni lat stała się symbolem elegancji i klasycznej dbałości o wygląd. Woda kolońska musi znaleźć się w wyposażeniu każdego dżentelmena. Wśród dostępnych rodzajów i nut zapachowych każdy znajdzie swoje ulubione perfumy. Nie każdy z nas wie jednak, gdzie i w jaki sposób powstała woda kolońska. Dowiedz się o pochodzeniu nazwy woda kolońska.

Historia

Woda kolońska wzięła swą nazwę od niemieckiego miasta Kolonia. To właśnie tam pewien Włoch – Johann Maria Farina – opracował recepturę pierwszej wody toaletowej dla mężczyzn. Z powstaniem wody kolońskiej wiąże się pewna ciekawa legenda. Otóż recepturę miał otrzymać w prezencie ślubnym od mnicha Fariny młody kupiec Wilhelm Muhlens. Receptura miała pozwolić na wyprodukowanie uniwersalnej wody do użytku zewnętrznego i wewnętrznego. Wkrótce potem Muhlens otworzył fabrykę perfum i kosmetyków i rozpoczął produkcję wody. Początkowo była ona stosowana wyłącznie wewnętrznie, z czasem była polecana także jako środek do aromaterapii. Właśnie wówczas kosmetyk zdobył serca i uznanie konsumentów, był chętnie zamawiany na europejskie dwory królewskie i książęce. Woda kolońska stawała się coraz bardziej popularna i korzystało z niej wiele osób. Jej popularność zdecydowanie rosła, nawet dzisiaj wciąż używa jej wielu mężczyzn.

Skład

Klasyczna kompozycja zapachowa wody kolońskiej składa się z następujących olejków eterycznych: nuta głowy (bergamotka, cytryna, pomarańcza), nuta serca (lawenda, rozmaryn) i nuta bazy (kwiat gorzkiej pomarańczy neroli). Zarówno proporcje poszczególnych olejków jak i drobne modyfikacje receptury pozostają tajemnicą producenta i są skrupulatnie pilnowane.

 

Możesz również polubić…